Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?

Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?

Żaden zamek, nawet najlepszej jakości nie spełni swoich podstawowych funkcji, jeśli zostanie źle dobrany, czy niewłaściwie zamontowany. Jak więc przygotować się do wymiany zamka i na co zwrócić uwagę?

Kiedy wystarczy wymiana wkładki w zamku?

W drzwiach antywłamaniowych najczęściej montowane są wpuszczane zamki z wymienną wkładką o klasie bezpieczeństwa C.  To oznacza, że w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, zagubienia kluczy czy zacinania się zamka, wystarczy wymienić jedynie wkładkę. Nową bez problemu zakupisz w sklepie budowlanym czy specjalistycznym i zamontujesz w swoich drzwiach. Jeśli nie jesteś pewien, jaką wkładkę zakupić, bądź w jaki sposób ją założyć, zadzwoń po pogotowie zamkowe. Fachowiec nie tylko dobrze dopasuje wkładkę, ale również prawidłowo umieści ją w otworze drzwiowym.

Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?

Zamek w drzwiach antywłamaniowych, z powodzeniem można wymienić samodzielnie. Zasada jest taka, że najpierw należy zdemontować stary mechanizm –  klamkę, szyldy i wkładkę, a następnie włożyć nowy zamek, odwracając kolejność, a więc zaczynając od montażu wkładki, potem szyldów, a na końcu klamki. Jednakże przy pierwszej samodzielniej wymianie zamka czy bardziej skomplikowanym mechanizmie lepiej skorzystać z pomocy fachowca, który w profesjonalny i szybki sposób właściwie zamontuje zamek. Trzeba też pamiętać, że istotnym elementem przy montowaniu zamka, jest jego właściwa konserwacja, zabezpieczająca zamek przed zbyt szybkim korodowaniem czy zanieczyszczeniem. Ślusarz zazwyczaj posiada specjalistyczne środki konserwujące, które przedłużą żywotność zamka i zapewnią mu bezawaryjne działanie. Pogotowie zamkowe doradzi również czy rzeczywiście niezbędna jest wymiana zamka w drzwiach, czy może wystarczy jedynie zakup nowej wkładki.

Kiedy wezwać pogotowie ślusarskie do wymiany zamka?

Zarówno zamki wpuszczane (montowane w skrzydle drzwi), jak i nawierzchniowe (zamek montowany na skrzydle) najlepszych producentów typu Gerda czy Dierre mogą na skutek codziennej eksploatacji ulec awarii czy zużyciu. Nie każda jednak usterka musi zakończyć się wymianą całego mechanizmu. Warto więc w takich sytuacjach zadzwonić po pogotowie ślusarskie, ponieważ np. w zamku do drzwi gerda często wystarczy wymienić tylko sprężynkę, by cały mechanizm znów sprawnie działał. Natomiast jeśli konieczna będzie wymiana zamka, to ślusarz zapewni nam kompleksową pomoc, począwszy od wyboru renomowanego produktu, a skończywszy na jego montażu.