Szybki i precyzyjnie działający serwis ślusarski - 24 h / dobę
Zadzwoń! +48 784-799-733

Jaki wybrać zamek do drzwi wejściowych?

Jaki wybrać zamek do drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe są dla domu niczym brama bezpieczeństwa. Stanowią swoistą przeszkodę, która uniemożliwia osobom niepowołanym dostanie się do środka. Drzwi powinny być zarówno solidne jak i właściwie zabezpieczone. Niemniej jednak, nawet najlepsze i najdroższe drzwi nie mogłyby spełnić swojej podstawowej funkcji bez odpowiedniego zamka.

Rodzaje zamków

Wyróżnia się dwie podstawowe grupy zamków. Pierwsza z nich to zamki wpuszczane (wewnętrzne), które montowane są w specjalnie przygotowane otwory w drzwiach. Mechanizm działania tego typu zamka jest stosunkowo prosty. Rygiel, po przekręceniu klucza, wchodzi do wzmocnionego otworu w futrynie, i tym samym blokuje drzwi. Drugą opcją są zamki nawierzchniowe, które wyróżniają się tym, że z jednej strony otwierane są przy użyciu np. gałki, a z drugiej są otwierane za pomocą klucza. Zamki nawierzchniowe stosowane są zazwyczaj w cienkich drzwiach, gdzie montaż zamka wpuszczanego jest utrudniony lub bądź służą jako dodatkowe zabezpieczenie. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są zamki wpuszczane, gdyż zdecydowanie trudniej przebić się przez konstrukcję, która jest „ukryta” wewnątrz drzwi.

Propozycje dla miłośników nowoczesności

Poza standardowymi rozwiązaniami na rynku dostępne są również zamki inteligentne, które wykorzystują kontrolę dostępu. Wbrew pozorom są one proste w montażu i działają bez żadnego okablowania.Zamek inteligentny można otworzyć na kilka sposobów: przez kod dostępu, na odcisk palca, przez smartfon lub pilot. Zaletą tego typu zamków jest automatyczne zamykanie po przymknięciu drzwi.

Na uwagę zasługują również zamki elektroniczne, które otwiera się za pomocą kodu PIN. Można je zaprogramować, w ten sposób by otwierały drzwi jedynie w określonych godzinach. Posiadają one również funkcję kontroli otwarć oraz zamknięć. Zamek elektroniczny jest prosty w obsłudze i istnieje możliwość skonfigurowania go z innymi systemami kontroli bezpieczeństwa.

Zdaniem ekspertów

Udając się do sklepu z zamiarem nabycia zamka do drzwi szybko można się zorientować, że dokonanie wyboru w tym zakresie nie będzie proste. Na rynku bowiem dostępnych jest ponad 2000 zamków do drzwi, spośród których jedynie niewielki odsetek posiada atesty. Zamki atestowane na za sprawą specjalnych szyldów, prętów lub kulek zabezpieczone są przed rozwierceniem czułych punktów. Wysoki poziom zabezpieczenia, jaki dają takie zamki, sprawia, że są one znacznie droższe w porównaniu do zamków nieposiadających atestu. W tym przypadku warto jednak zapłacić więcej i mieć tym samym pewność, że odpowiednio chronimy swoje mienie. Co więcej, przed dokonaniem ostatecznej decyzji,co do zakupu konkretnego modelu mechanizmu, należy sprawdzić czy ma on pozytywną opinię Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, Zakładu Kryminalistyki Komendy Głównej Policji bądź Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Wyposażenia Budownictwa “Metalplast”. W związku z tym, że instalacja zamków w drzwiach jest specjalnością ślusarza, przed zakupem odpowiedniego modelu warto się z nim skonsultować, by mieć pewność co do słuszności dokonanego wyboru.

 

Call Now Button